BIP

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Akademia Małych Pisarzy
Koniec Akademii Małych Pisarzy
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
Szkolenie dla nauczycieli
Zapraszamy na szkolenie jak tworzyć bajkę
czwartek, 08 luty 2018 13:21

Zbiórka na szkołę w Ukunde

Jedna z naszych wolontariuszek Iwona Postoła wyszła z inicjatywą zbiórki pieniędzy na wyposażenie szkoły w biednej maleńkiej, afrykańskiej wiosce Ukunde w Kenii. Pieniądze są potrzebne na umeblowanie i książki. Poniżej przedstawiamy więcej szczegółów tak jak opisuje to Iwona, która widziała szkołę w Ukunde osobiście i nawiązała kontakt z nauczycielką dzieci uczęszczających do tej szkoły. Pójście do szkoły w Kenii to jak pójście na bal w Polsce. Polecam tę krótką opowieść zawierająca opis korespondencji z nauczycielką z Ukunde.

Osoby, które chcą pomóc dzieciom z Ukunde zapraszamy do wpłat na nasz nr konta Pekao SA  351240 1255 1111 0010 2788 7777

Konto jest oficjalnym i zgłoszonym do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej kontem do zbierania funduszy z 1 %. Z tych zbiórek rozliczamy się w dorocznym sprawozdaniu finansowym i merytorycznym.

Więcej informacji tel. 535 004 069

Poniżej relacja naszej wolontariuszki.

Zapragnęłam pomóc w rozwoju małej szkoły w biednej wiosce, leżącej na południe od Mombasy. To było zupełnie spontaniczne i pojawiło się w sercu. Dopiero później włączył się rozum i pytanie JAK TO ZROBIĆ. Szkoła jest założona i prowadzona przez panią Lilian Akinyi Were. Kobieta jest niezwykle oddana pracy i idei kształcenia dzieci. Oto list od niej:  

Thank you for the message, I started the school alone, so it's a personal property, then after starting it I formed a commeettee to help in running the school, so in everything I do I've to tell them, I am also looking for good friends like you who can join us in running the school. I wellcome you we work as one team for the better education to our children. We are looking forword to have a big plot to build a big school coz where we are now we have rented, we don't have our own school building, so just send the money I prepare what is needed, then if you come again to Kenya we can sit together and make Avemaris Academy a good place for learning, am looking for partnership just feel free and we work as a team. It's a private school.

1. Celem mojej aktywności jest:
       a.     pomóc przetrwać tej szkole w Kenii
       b.     pomóc w wyposażeniu szkoły z niezbędne sprzęty
       c.     podarować małym dzieciom "przytulankami" i książeczki z obrazkami
       d.     później pomagać systematycznie i np finansować kształcenie jakiegoś dziecka, bo nie wszystkie dzieci mają szczęście chodzić do szkoły
 
2. Dlaczego właśnie ta szkoła?
To przypadek. Podczas podróży po Kenii chciałam obdarować naprawdę biedną i potrzebującą szkołę. Przy okazji oczywiście społeczność wioski. Byłam na to przygotowana, wieźliśmy wielką walizkę przyborów szkolnych, trochę leków, obuwie itp.
Ktoś nam wskazał wioskę Ukunde i szkołę. Spędziliśmy tam sporo czasu, obserwując dzieci, ich wielką radość z podarków i rozmawiając z nauczycielką.
Tam naprawdę brakuje wszystkiego! Są cudowne, inteligentne, wesołe dzieciaki i zaangażowana nauczycielka.
 Stałam w tym obskurnym, pustym, szarym wnętrzu i poczułam w sercu "muszę tu pomóc"...  I tyle. 
 
3.  Dlaczego "pomóc przetrwać"?
Otóż właśnie dostałam informację od Lilian, że musi zakupić nowe podręczniki. Nie chodzi o książki dla dzieci!  Tam komplet mocno zużytych podręczników miała tylko Ona!! Teraz MUSI kupić nowe. Najwyraźniej potrzebuje wsparcia w tym zakupie. Dołączam jej list 
 
Hallo, Iwona Postola I have sent you the copies of the new Kenyan Education Curriculum and the new text books for the learners and teachers guides, some books the prices have been given and others not given as i have shown you. The curriculum is on but with us because of lack of money we have not started which is very risky the goverment can close down my school. So am still pleading to you for help, so that the school could not been closed.
 
Mam zdjęcia tych pism, oraz wykaz podręczników z cenami. Wahają się od 150 do 300 k.szylingów, czyli ok 2 do 3 $
 
4.   Wyposażyć     
Cała szkoła to są dwa pomieszczenia. Obskurne, ale to nieistotne.
Gorzej, że nie ma ławek i potrzebnych sprzętów. Pani Lilian nie jest wymagająca! Naprawdę prosi tylko o najpotrzebniejsze rzeczy. 
Zapytałam Ją, co jest niezbędne i przysłała mi zestawienie. 
Wysłałam pieniądze na ławki, dzieci mają już 9 nowych ławek :-). A ja mam satysfakcję i "swoje" ławki w dalekiej Kenii:-)...
P. Lilian szacowała ławkę na 50$ czyli ok 170 zł ale zdołała zrobić to taniej lub dołożyła pieniądze. 400zł wystarczyło na 4 ławki. Być może inne sprzęty też będą tańsze.
Kolejne ławki są w robocie u stolarza. Widziałam zdjęcia.  
 
Each desk is shs 5000 and we needed 20 desks, small tables 20 each shs 3000, small chairs 40, each 300 ,6 shelves each shs 2000 ,kenyan syllabus textbooks 20 coppies for classone and 15 coppies for class two each coppy shs 5000 .
 
5.   Książeczki i pluszaki.  Jak wysyłać paczki??
To była moja pierwsza myśl po powrocie do Gdańska: zakupić książeczki z prostymi obrazkami do malowania i kilkanaście pluszaków i wysłać. Wydaje się proste i tanie! A wg mnie niezbędne dla rozwoju i nauki najmłodszych. Tamte maluchy nie miały NICZEGO!!!
Na próbę wysłałam dużą kopertę z kilkoma książeczkami i pocztówkami z Gdańska. Minęły 2 m-ce a paczuszka nie dotarła.  Stosik książeczek i innych drobiazgów czeka... aż będę coś wiedziała.
 
Załączam jeszcze dwa listy od Lilian i kilka zdjęć ze szkoły. Na ostatnim zdjęciu jest stolarz, który robi te ławki. Dzięki mnie on ma pracę, a dzieci ławki.
 
Thank you very much for your email, we are good and the children also are fine, except that they are missing you a lot you were very kind to them with many presents they cannot Forget you be blessed.  God willing if we get a big plot for a big School so that children can have enough playing ground. I'm happy to hear that you also deal with children, bravo.
   
Hi,Iwona Postola am happy to hear that friends are surprised to see your desks ,i hope that one will motivate them also to help the children so don't worry God is in control ,He is seeing the way you are struggling to help the needy ,i strongly believe that we shall get more well wishers so don't worry i wish you well everyday and pray for you. I know it's a hard work you are doing coz getting money from people is not easy ,i tell you again that God is with you and you shall succeed and Avemaris will grow to a big school just becoz of you and your love to children ,be blessed Iwona and your family you are really agood friend to us and helping us alot .bye God bless you