BIP

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Akademia Małych Pisarzy
Koniec Akademii Małych Pisarzy
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
Szkolenie dla nauczycieli
Zapraszamy na szkolenie jak tworzyć bajkę
środa, 03 kwiecień 2013 08:18

Odpłatne warsztaty dla dzieci

Jeśli Twoje dziecko spędza zbyt dużo czasu przed telewizorem i komputerem, jeżeli ma kłopoty z koncentracją, trudności w relacjach z innymi dziećmi i dorosłymi, jeśli chcesz, aby jego kreatywność stała się cenną częścią jego silnej osobowości

Serdecznie zapraszamy na warsztaty

Akademia Tworzenia Opowieści

działaniami londyńskiego ośrodka rozwoju kreatywności dzieci Children's Story Centre Discover. http://www.discover.org.uk/.

Na pierwszym spotkaniu dzieci dostają książeczkę, w której wykonują zapisy tworzonej bajki i robią ilustracje.  Będzie to ich osobistą relacją z warsztatów.

 

Co będziemy robili w trakcie spotkań?

 

1 sesja  90 min. - zapoznanie dzieci z metodą wspólnego tworzenia bajek, rozdanie  Bajkowych Zeszytów, zabawy językowe oparte na dramie, budowanie atmosfery bezpieczeństwa.

2 sesja  90 min. – kreowanie bajkowych postaci, rysowanie i opisywanie ich charakterystycznych cech. Szukanie związków między postaciami, zapisywanie pierwszych dialogów.

3 sesja  90 min. – tworzenie wspólnej bajki, opisywanie fragmentów bajki, tworzenie prac plastycznych związanych z utworzoną opowieścią.

4 sesja 90 min. – kończenie pracy nad bajką,   możliwość usunięcia niektórych wątków – w ramach prowadzonego procesu grupowego ( szukanie konsensusu ), wykonywanie ilustracji w Bajkowych Zeszytach.

5 sesja 2 godz. lekcyjne – czytanie zredagowanej bajki, odgrywanie opowieści metodą dramową, omówienie uczuć związanych  udziałem w warsztatach.

 

Zajęcia odbywają się w kręgu na dywanie. Dzieci mogą przyjąć dowolną, wygodną dla siebie pozycję ciała.

 

Scenariusze spotkań są wzorowane na projekcie "Catching Words" realizowanym w szkołach wschodniego Londynu

 

Korzyści:

Rozwój kreatywności dzieci

Zwiększenie wiary w swoje umiejętności

Możliwość wyrażenia w bezpiecznych warunkach lęków i niepokojów

Możliwość przepracowania kłopotów w relacjach z innymi

Trening wystąpień publicznych

Profilaktyka uzależnień od komputera i telewizji

Rozwój umiejętności pisania i czytania

Szlifowanie umiejętności pracy grupowej ( bez rywalizacji między uczestnikami )

Pozytywne wzmocnienie

Lepszy kontakt z własnymi uczuciami

Umiejętność nazywania uczuć

 

 

Każde dziecko jest w naturalny sposób kreatywne. Jednak już na bardzo wczesnym etapie rozwoju może dojść do uśpienia tych umiejętności.

Tymczasem kreatywność ma ogromny wpływ na tworzenie się mocnego aparatu psychicznego – osobowości zdolnej do pokonywania przyszłych życiowych trudności w twórczy sposób.

Kreatywność jest też istotna w kontekście osiągania sukcesu w przyszłym życiu zawodowym.

Czas trwania – 90 min.

Koszt 150 zł

Po zakończeniu pracy nad bajką istnieje możliwość wydrukowania książki zawierającej zredagowany i skorygowany tekst oraz ilustracje, które powstały podczas warsztatów.

 

Zajęcia Akademii Tworzenia Opowieści były już realizowane w ponad 20 szkołach woj.pomorskiego. Zajęcia prowadzą  trenerzy Gdańskiej Fundacji Terapii i Rozwoju

 

Istnieje możliwość pracy indywidualnej

KONTAKT – Alina Wiśniewska 604 966 390, www.gftr.pl 

Osoby prowadzące warsztaty

Alina Wiśniewska – arteterapeuta, mgr filozofii, Instruktor Terapii Poprzez Teatr, wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu dziecięcych grup teatralnych. Posiada doświadczenie w prowadzeniu teatrów integracyjnych m.in. na terenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Instruktor teatralny Teatru Junior przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Ma doświadczenie w prowadzeniu zajęć treningu aktorskiego z dziećmi z  problemami zdrowotnymi.  Ukończony tygodniowy staż w londyńskim centrum rozwoju twórczości dzieci - Children's Story Centre Discover. Autorka scenariuszy i reżyserii amatorskich spektakli teatralnych np. Podróż na Andromedę, Orzech do zgryzienia.

Kilkunastoletnie doświadczenie związane z publikacjami tekstów.
Ukończone dwuletnie studium z Psychologii Zorientowanej na Proces oraz dwuletnie szkolenie psychoanalityczne w Krakowskiej Szkole Psychoterapii Psychoanalitycznej.

Ukończyła roczny kurs uczący pomocy dzieciom po doświadczeniu traumy w Pomorskim Centrum Psychotraumatologii. Korzysta z własnej psychoanalizy.

 

Izabela Piotrowska – mgr psychologii, arteterapeuta - studia podyplomowe na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.Ukończyła dwuletni program edukacyjny w zakresie Terapii Gestalt w Ośrodku Terapii Gestalt Polskiego Towarzystwa Psychologów Praktyków oraz roczny kurs z psychotraumatologii ogólnej w Fundacji Pomorskie Centrum Psychotraumatologii w Gdańsku. Obecnie szkoli się w Polskim Instytucie Ericksonowskim. Posiada doświadczenie w pracy arteterapeutycznej z młodzieżą przy pomocy technik plastycznych oraz relaksacyjnych z użyciem muzykoterapii. Pracowała kilka lat w International School of Duesseldorf, gdzie asystowała w zajęciach plastycznych w klasach szkoły podstawowej. Sztuka, realizowanie projektów dramowych i w końcu zabawa były to powszechnie stosowane w tej szkole metody mające na celu ułatwienie dzieciom adaptacji do nowego dla nich środowiska, często obcego pod względem językowym i kulturowym.
Obecnie prowadzi grupę arteterapeutyczną dla dzieci będących po opieką GFTR.

 

Lena Lewalska – studentka V roku psychologii, tegoroczna magistrantka. W ramach studiów realizowała bloki tematyczne z zakresu aktywizacji oraz diagnozy psychologicznej dzieci i młodzieży. Wiedzę na temat pracy z dziećmi rozwijała na szkoleniach i warsztatach. Ukończyła kurs z dogoterapii, w ramach którego prowadziła zajęcia w sopockim Domu Dziecka. Jako opiekun brała udział w półkoloniach dzieci z zespołem Aspergera. Współorganizowała zabawy terenowe w świetlicy socjoterapeutycznej. Wolontariat oraz praktyki w Fundacji GFTR pozwoliły jej na aktywny udział w zajęciach artetrapeutycznych, w których biorą udział niepełnosprawne dzieci.

Marta Wasiak- pedagog- absolwentka Wydziału Pedagogiki o specjalności resocjalizacyjnej. Brała udział w licznych kursach i warsztatach przygotowujących do pracy z dziećmi i młodzieżą.  Pracowała z dziećmi w Ośrodku Profilaktyki Środowiskowej "Mrowisko". Doświadczenie zawodowe zdobywała także podczas praktyk w Szkole Podstawowej nr 44 w Gdańsku oraz w trakcie zajęć arteterapeutycznych prowadzonych przez Fundację GFTR.