BIP

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Akademia Małych Pisarzy
Koniec Akademii Małych Pisarzy
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
Szkolenie dla nauczycieli
Zapraszamy na szkolenie jak tworzyć bajkę
poniedziałek, 22 listopad 2010 21:09

Inspirujący Londyn

Czy można przejechać się po smoczym języku i znaleźć w środku ilustrowanej książki? Czy proces rewitalizacji dzielnicy może być przeprowadzany bezboleśnie dla jej mieszkańców? Odpowiedzi na te pytania uzyskaliśmy podczas wizyty studyjnej w Londynie, w jakiej uczestniczyliśmy dzięki projektowi CEAL.

 

Nasza Fundacja znalazła się w gronie 10 organizacji w Gdańsku, które są żywo zainteresowane tworzeniem tzw. domów sąsiedzkich w Gdańsku. To do nich kierowany jest projekt przygotowany przez Gdańska Fundację Innowacji Społecznej  "CEAL - nowe spojrzenie na ekonomię społeczną z perspektywy brytyjskich doświadczeń". Od kilku miesięcy uczestniczymy w specjalistycznych szkoleniach dotyczących ekonomii społecznej. Tym razem mieliśmy okazję  wyjechać na wizytę studyjną do Londynu i zobaczyć jak działają organizacje pozarządowe w stolicy Wielkiej Brytanii.

Bliskie naszym działaniom były szczególnie dwie organizacje –  Children’s Story Center Discover oraz The Canning Town.

Pierwsza z nich działa we wschodnim Londynie, dzielnicy gdzie ludzie mówią 120 językami świata, a w ciągu tygodnia do szkół podstawowych zapisuje się setka nowo przybyłych dzieci.

Dzieci, które przychodzą do bardzo kolorowego Children's Story Center Discover szybko zostają wciągnięte w proces tworzenia własnej opowieści,  co nie tylko jest wspaniałą przygodą, ale także daje im możliwość poczuć się dobrze i bezpiecznie w tym wielkim, obcym mieście.

Bardzo zainspirowały nas również działania organizacji pomagających w procesie rewitalizacji zaniedbanych dzielnic Londynu. Mieszkańcy tych dzielnic biorą czynny udział w całym procesie planowania przemian. To oni decydują, co chcieliby mieć w danym miejscu: park, boisko, a może centrum handlowe.

Londyńczycy zmuszeni do opuszczania swoich dotychczasowych mieszkań z powodu wyburzeń, mają też dużo większy komfort niż gdańszczanie np. z Letnicy. Oprócz tego, że mają prawo do zamieszkania w lokalu o podobnym standardzie, dostają też rekompensatę finansową za utratę dotychczasowego miejsca.

W całym procesie wyprowadzki, a potem powrotu do rewitalizowanej dzielnicy towarzyszy im indywidualny asystent,

Większość organizacji pozarządowych w jakich gościliśmy, to potężne firmy z budżetem około 10 mln funtów. Zwykle jedna trzecia tej kwoty pochodzi z wynajmu pomieszczeń w budynkach  użyczonych im wcześniej przez gminę. Reszta budżetu to projekty i dotacje np. powiernictw finansowych.

Autor: Alina Wiśniewska