Wydrukuj tę stronę
środa, 03 kwiecień 2013 08:18

Odpłatne warsztaty dla dzieci

Jeśli Twoje dziecko spędza zbyt dużo czasu przed telewizorem i komputerem, jeżeli ma kłopoty z koncentracją, trudności w relacjach z innymi dziećmi i dorosłymi, jeśli chcesz, aby jego kreatywność stała się cenną częścią jego silnej osobowości

Serdecznie zapraszamy na warsztaty

Akademia Tworzenia Opowieści

działaniami londyńskiego ośrodka rozwoju kreatywności dzieci Children's Story Centre Discover. http://www.discover.org.uk/.

Na pierwszym spotkaniu dzieci dostają książeczkę, w której wykonują zapisy tworzonej bajki i robią ilustracje.  Będzie to ich osobistą relacją z warsztatów.

 

Co będziemy robili w trakcie spotkań?

 

1 sesja  90 min. - zapoznanie dzieci z metodą wspólnego tworzenia bajek, rozdanie  Bajkowych Zeszytów, zabawy językowe oparte na dramie, budowanie atmosfery bezpieczeństwa.

2 sesja  90 min. – kreowanie bajkowych postaci, rysowanie i opisywanie ich charakterystycznych cech. Szukanie związków między postaciami, zapisywanie pierwszych dialogów.

3 sesja  90 min. – tworzenie wspólnej bajki, opisywanie fragmentów bajki, tworzenie prac plastycznych związanych z utworzoną opowieścią.

4 sesja 90 min. – kończenie pracy nad bajką,   możliwość usunięcia niektórych wątków – w ramach prowadzonego procesu grupowego ( szukanie konsensusu ), wykonywanie ilustracji w Bajkowych Zeszytach.

5 sesja 2 godz. lekcyjne – czytanie zredagowanej bajki, odgrywanie opowieści metodą dramową, omówienie uczuć związanych  udziałem w warsztatach.

 

Zajęcia odbywają się w kręgu na dywanie. Dzieci mogą przyjąć dowolną, wygodną dla siebie pozycję ciała.

 

Scenariusze spotkań są wzorowane na projekcie "Catching Words" realizowanym w szkołach wschodniego Londynu

 

Korzyści:

Rozwój kreatywności dzieci

Zwiększenie wiary w swoje umiejętności

Możliwość wyrażenia w bezpiecznych warunkach lęków i niepokojów

Możliwość przepracowania kłopotów w relacjach z innymi

Trening wystąpień publicznych

Profilaktyka uzależnień od komputera i telewizji

Rozwój umiejętności pisania i czytania

Szlifowanie umiejętności pracy grupowej ( bez rywalizacji między uczestnikami )

Pozytywne wzmocnienie

Lepszy kontakt z własnymi uczuciami

Umiejętność nazywania uczuć

 

 

Każde dziecko jest w naturalny sposób kreatywne. Jednak już na bardzo wczesnym etapie rozwoju może dojść do uśpienia tych umiejętności.

Tymczasem kreatywność ma ogromny wpływ na tworzenie się mocnego aparatu psychicznego – osobowości zdolnej do pokonywania przyszłych życiowych trudności w twórczy sposób.

Kreatywność jest też istotna w kontekście osiągania sukcesu w przyszłym życiu zawodowym.

Czas trwania – 90 min.

Koszt 150 zł

Po zakończeniu pracy nad bajką istnieje możliwość wydrukowania książki zawierającej zredagowany i skorygowany tekst oraz ilustracje, które powstały podczas warsztatów.

 

Zajęcia Akademii Tworzenia Opowieści były już realizowane w ponad 20 szkołach woj.pomorskiego. Zajęcia prowadzą  trenerzy Gdańskiej Fundacji Terapii i Rozwoju

 

Istnieje możliwość pracy indywidualnej

KONTAKT – Alina Wiśniewska 604 966 390, www.gftr.pl 

Osoby prowadzące warsztaty

Alina Wiśniewska – arteterapeuta, mgr filozofii, Instruktor Terapii Poprzez Teatr, wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu dziecięcych grup teatralnych. Posiada doświadczenie w prowadzeniu teatrów integracyjnych m.in. na terenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Instruktor teatralny Teatru Junior przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Ma doświadczenie w prowadzeniu zajęć treningu aktorskiego z dziećmi z  problemami zdrowotnymi.  Ukończony tygodniowy staż w londyńskim centrum rozwoju twórczości dzieci - Children's Story Centre Discover. Autorka scenariuszy i reżyserii amatorskich spektakli teatralnych np. Podróż na Andromedę, Orzech do zgryzienia.

Kilkunastoletnie doświadczenie związane z publikacjami tekstów.
Ukończone dwuletnie studium z Psychologii Zorientowanej na Proces oraz dwuletnie szkolenie psychoanalityczne w Krakowskiej Szkole Psychoterapii Psychoanalitycznej.

Ukończyła roczny kurs uczący pomocy dzieciom po doświadczeniu traumy w Pomorskim Centrum Psychotraumatologii. Korzysta z własnej psychoanalizy.

 

Izabela Piotrowska – mgr psychologii, arteterapeuta - studia podyplomowe na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.Ukończyła dwuletni program edukacyjny w zakresie Terapii Gestalt w Ośrodku Terapii Gestalt Polskiego Towarzystwa Psychologów Praktyków oraz roczny kurs z psychotraumatologii ogólnej w Fundacji Pomorskie Centrum Psychotraumatologii w Gdańsku. Obecnie szkoli się w Polskim Instytucie Ericksonowskim. Posiada doświadczenie w pracy arteterapeutycznej z młodzieżą przy pomocy technik plastycznych oraz relaksacyjnych z użyciem muzykoterapii. Pracowała kilka lat w International School of Duesseldorf, gdzie asystowała w zajęciach plastycznych w klasach szkoły podstawowej. Sztuka, realizowanie projektów dramowych i w końcu zabawa były to powszechnie stosowane w tej szkole metody mające na celu ułatwienie dzieciom adaptacji do nowego dla nich środowiska, często obcego pod względem językowym i kulturowym.
Obecnie prowadzi grupę arteterapeutyczną dla dzieci będących po opieką GFTR.

 

Lena Lewalska – studentka V roku psychologii, tegoroczna magistrantka. W ramach studiów realizowała bloki tematyczne z zakresu aktywizacji oraz diagnozy psychologicznej dzieci i młodzieży. Wiedzę na temat pracy z dziećmi rozwijała na szkoleniach i warsztatach. Ukończyła kurs z dogoterapii, w ramach którego prowadziła zajęcia w sopockim Domu Dziecka. Jako opiekun brała udział w półkoloniach dzieci z zespołem Aspergera. Współorganizowała zabawy terenowe w świetlicy socjoterapeutycznej. Wolontariat oraz praktyki w Fundacji GFTR pozwoliły jej na aktywny udział w zajęciach artetrapeutycznych, w których biorą udział niepełnosprawne dzieci.

Marta Wasiak- pedagog- absolwentka Wydziału Pedagogiki o specjalności resocjalizacyjnej. Brała udział w licznych kursach i warsztatach przygotowujących do pracy z dziećmi i młodzieżą.  Pracowała z dziećmi w Ośrodku Profilaktyki Środowiskowej "Mrowisko". Doświadczenie zawodowe zdobywała także podczas praktyk w Szkole Podstawowej nr 44 w Gdańsku oraz w trakcie zajęć arteterapeutycznych prowadzonych przez Fundację GFTR.